
Sowa śnieżna
Jedna z największych sów – wielkością dorównuje Puchaczowi. Piękna i niezwykle fotogeniczna. Prawdziwa ozdoba arktycznej tundry, która jest jej domem. Tam Sowy Śnieżne polują przede wszystkim na lemingi. Gdy tych jest dużo – pracowici rodzice wychowają nawet 12 młodych w sezonie. Gdy jednak gryzoni jest mało, ptaki nie będą się rozmnażały nawet przez dwa lata.
Samce są śnieżnobiałe. Suknie samic zdobią czarne cętki. Do tego stoickie spojrzenie wielkich, złoto-cytrynowych oczu, mówiące „Ja się niczego nie boję!” Wiedzą o tym wszyscy mieszkańcy Arktyki – łącznie z wilkami i lisami polarnymi, które normalnie nie mają szans w starciu z Sową Polarną (nazwa zamienna). Z tej wiedzy korzystają też ci bardziej nieśmiali i nieuzbrojeni – np. Bernikle Rdzawoszyje, które niemal tradycyjnie zakładają swoje gniazda po sąsiedzku, korzystając z ochrony wielkich ptaków.
Sowy Śnieżne, jak to sowy, o budowie gniazd nie mają pojęcia (nie budują ich wcale, a jaja składają bezpośrednio na ziemi) – za to doskonale wiedzą jak ich bronić! Zajmują się tym przede wszystkim większe samice. Samce dostarczają pożywienia dla całej rodziny. Gdy jednak trzeba, oczywiście one również włączą się do obrony/ataku.
Młode sowy, gdy dorosną i się usamodzielnią, migrują na wielkie odległości poszukując swoich terytoriów i przyszłych partnerów, z którymi być może spędzą całe życie. W bardzo ostre zimy również dorosłe ptaki podejmują dalekie wędrówki, przesuwając się na południe. Wówczas, wyjątkowo, można je zobaczyć też w Polsce.
Gdy zabraknie lemingów czy norników, szczególnie w czasie migracji, Sowy Śnieżne okazują się być bardzo wszechstronnymi i skutecznymi myśliwymi. Kiedyś zaobserwowano nawet jak Sowa Śnieżna schwytała w locie gołębia skalnego! Jak bardzo jest to trudne, wiedzą tylko ci, którzy sami próbowali. W każdym razie prędkość i zwrotność z jaką latają gołębie, czynią je bardzo trudną zdobyczą, z którą radzą sobie tylko jeszcze szybsi i jeszcze bardziej zwrotni – np. legendarne Sokoły Wędrowne. Ale i to pod warunkiem, że działają z zaskoczenia.
Najbardziej znaną Sową Śnieżną jest dzisiaj prawdopodobnie Hedwig – słynna łączniczka Harrego Pottera.