Przez 9 ostatnich lat Polki i Polacy… pokochali nocne spacery do lasu!
Nowe zjawisko ma miejsce każdego roku w marcu i obejmuje cały kraj.

Wszystkiemu winna jest Noc Sów.
uhu – uhu!

Jest to wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Jestem na pTAK! w całej Polsce. W kwietniu 2013 roku, spotkaliśmy się po raz pierwszy w trzech miejscowościach. W 2019 roku Noc Sów zgromadziła ponad 8 tysięcy uczestników w całym kraju (!!!), niestety w 2020 roku się nie odbyła ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19. W tym roku planujemy ograniczone spotkania, zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Podczas tych wieczornych spacerów łączymy miłośników Sów, pasjonatów Przyrody, poszukiwaczy wiedzy i tych, którzy chcą po prostu mądrze spędzić czas z rodziną. To, przede wszystkim, wydarzenie lokalnych społeczności, rodzin i Przyjaciół Przyrody.

Zapraszamy 27 i 28 lutego 2021!

Co będzie się działo?

Jak co roku, będą wykłady o sowach, ich zwyczajach, tajemnicach i najnowszych odkryciach ornitologów. Zapraszamy na duża dawkę wiedzy i przygody – na warsztaty, wykłady, nocne spacery nasłuchy sów, ognisko oraz wiele innych atrakcji, które zależą tylko od pomysłowości Przewodnika oraz grupy. Będzie też okazja aby włączyć się w czynną ochronę Sów. Lutowe i marcowe noce to bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w czasie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Zapisy ruszają wkrótce, a my już teraz poszukujemy Przewodników.

Bohaterką i „twarzą” Nocy Sów 2021 jest Płomykówka. Niektórzy mają serce na dłoni – ona na twarzy. Piękna zjawa – ukazuje się od zmierzchu do świtu. Czasami i wyjątkowo – pośród szarego, jesiennego lub zimowego dnia. Niespieszna, jakby zawieszona w powietrzu… Zawsze ku zadziwieniu tych, którzy mieli szczęście ją zobaczyć.

Szczegółowe informacje dotyczące całego wydarzenia chętni Przewodnicy znajdą w Regulaminie Nocy Sów. Natomiast przygotowany przez nas Poradnik Przewodnika Nocy Sów pomoże zorganizować wydarzenie.

Informacji udziela także: Ewa Gutowska
[email protected]
tel. 663 747 737

Płomykówka. Zdjęcie C. Korkosz