Atlas ptaków

Popularne ptaki

Wszystkie ptaki

Najnowsze artykuły

Poradniki

Wszystkie poradniki

Akcje i działania

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

To wydarzenie minęło.

NOC SÓW W GIERKÓWCE

24 lutego 15:00 25 lutego 13:00

🌿 𝐍𝐨𝐜 𝐒𝐨́𝐰 𝐰 𝐆𝐢𝐞𝐫𝐤𝐨́𝐰𝐜𝐞

Noc Sów w to ogólnopolskie wydarzenie organizowane i koordynowane przez stowarzyszenie Jestem na pTAK! Już od 2012 roku przyciąga pasjonatów ptaków z całego kraju. W tym roku odbywa się już po raz 13-sty, a ja z radością dołączam do tej inicjatywy. Zapraszam wszystkich serdecznie do Zwardonia, gdzie czeka na Was dużo ornitologicznej wiedzy i jeszcze więcej mocnych wrażeń.

🌿 𝐂𝐨 𝐦𝐚𝐦𝐲 𝐰 𝐩𝐥𝐚𝐧𝐚𝐜𝐡?

Spotykamy się przy stacji PKP Laliki w sobotę 24 lutego około godz. 15:00 i rozpoczynamy od wspólnego spaceru leśną drogą do Gierkówki (ok. 25 min). Na miejscu odbędzie się prelekcja o sowach prowadzona przez Siergieja – ornitologa, ptakoterapuety, znawcy sów. Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo ciekawostek, pięknych zdjęć i nagranych odgłosów. Wszystko po to, żebyśmy byli dobrze przygotowani na główny punkt programu – wieczorną wyprawę do lasu.

Po prelekcji udamy się na dłuższy spacer zalesionymi zboczami Rachowca. Będziemy nasłuchiwać sów, a to naprawdę dobry moment, bo te fascynujące ptaki właśnie teraz rozpoczynają okres godowy.

Ten spacer może być też dobrą okazją, by przełamać swój lęk przed przebywaniem w lesie nocą. O ile tylko nieba nie przysłonią chmury, towarzyszyć nam będzie księżyc w pełni. Drogie wiedźmy – to idealna okazja, żeby wystawić się na jego magiczne oddziaływanie.

Po tej wieczornej przechadzce można wrócić do domu. Ale można też zostać w Gierkówce na noc, bo to nie koniec atrakcji.

W dalszej części wieczoru zasiądziemy wokół ognia. Zjemy kolację i posłuchamy opowieści o sowach w wierzeniach naszych przodków. Te ptaki od dawien dawna kojarzone były z siłami nadprzyrodzonymi, a wiadomo, że w każdym micie jest ziarno prawdy. W razie niepogody, mamy warunki by opowieści snuć przy kominku – też fajnie.

Następnego ranka, po pożywnym śniadaniu, raz jeszcze udamy się do lasu. Tym razem oddamy się cudownie relaksującej praktyce kąpieli leśnych. Las powolutku budzi się do życia po zimowym odpoczynku. Będzie zmysłowo, będzie refleksyjnie.

Wydarzenie kończy się około godziny 12:00-13:00 w niedzielę 25 lutego.

🌿 𝐊𝐨𝐬𝐳𝐭

Prelekcja i spacer są całkowicie bezpłatne w ramach ogólnopolskiej inicjatywy stowarzyszenia Jestem na pTAK.

Dalsza część wydarzenia to impreza towarzysząca. Ognisko, kolacja, nocleg, śniadanie i kąpiel leśna w niedzielę tworzą pakiet w cenie 300 zł / os. Zabierz kogoś ze sobą, a będzie jeszcze taniej. Zapisując się jako para, płacicie tylko 500 zł.

Płatność na miejscu. Zaliczka nie jest wymagana, ale w razie rezygnacji, prosimy o informację.

🌿 𝐖𝐚𝐫𝐮𝐧𝐤𝐢 𝐧𝐨𝐜𝐥𝐞𝐠𝐨𝐰𝐞

Gierkówka to historyczny, drewniany dom z bala, wybudowany jeszcze w latach 70-tych przez Pierwszego Sekretarza PZPR Edwarda Gierka (brzmi jak żart, ale to fakt historyczny). Nie ma co oczekiwać luksusów, ale jeśli lubisz klimat górskiego schroniska, na pewno Ci się spodoba. Ilość miejsc noclegowych jest ograniczona do 8 osób. Pokoje są dwuosobowe.

🌿 𝐙𝐚𝐩𝐢𝐬𝐲

https://forms.gle/ketQHB6tW8fkCkXA9

🌿 𝐏𝐫𝐨𝐰𝐚𝐝𝐳𝐚̨𝐜𝐲

𝐒𝐢𝐞𝐫𝐠𝐢𝐞𝐣 𝐒𝐢𝐝𝐨𝐫𝐮𝐤

Pochodzący z Białorusi psycholog, ptakoterapeuta, przewodnik przyrodniczy. Były dyrektor wydziału APB (Birdlife Belarus) w Brześću.

Mieszkał w Puszczy Białowieskiej na bagnie Dikoje, przy źródłach Narwi, w małym zaścianku Zalesie. Prowadził agroturystykę przyrodniczą jako projekt “Zalessie”. Od 2021 roku mieszka w Polsce z powodu represyjnych czynników w stosunku do aktywistów społecznych w Białorusi.

Organizator festiwali sów, współorganizator społecznych, przyrodniczych, psychologicznych, folkowych, kajakarskich eventów, wypraw terenowych, badań naukowo-terenowych, obozów ornitologicznych. Moderator stron Sowy Białorusi i Bagnoterapia.

𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐳𝐲𝐧𝐚 𝐊𝐡𝐚𝐧𝐧𝐚

Przewodniczka kąpieli leśnych i praktyk lasoterapii z certyfikatem Forest Therapy Hub oraz Członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. Poprzez swoje spacery i warsztaty w naturze pomaga odbudować prawdziwe połączenie ze sobą, z innymi i ze światem przyrody. Do lasu zaprasza szczególnie wszystkich przepracowanych i przebodźcowanych, pokazując, jakie ukojenie zszarganym nerwom przynosi las.

Jako gospodyni Gierkówki – Górskiej Rezydencji Pierwszego Sekretarza w Zwardoniu, organizuje warsztaty rozwojowe oraz zaprasza na wypoczynek na łonie przyrody w Beskidzie Żywieckim.

🌿 𝐊𝐨𝐧𝐭𝐚𝐤𝐭

Kasia 694 361 508

Szczegóły

Początek:
24 lutego 15:00
Koniec:
25 lutego 13:00
Koszt:
300zł

Dla kogo

Wydarzenie tylko dla dorosłych

Scenariusz Wydarzenia

Warsztat / prelekcja + wycieczka

Dane kontaktowe (dla zapisów)

Kasia 694 361 508
Przejdź do góry